2001 Didjeridu – Australien Konvent / Festival

Didjeridu konvent/festival 2001 Göteborg

Fredagen den 3 augusti startade Skandinaviska didgeridoo föreningens konvent 2001. På kvällen genomfördes den största didjeridu konserten någonsin i Sverige. Ca 50 didjeridu spelare hade samlats på Göta platsen längst upp på Avenyn i Göteborg. Staffan Mossenmark ton och ljudsättare arrangerade konserten tillsammans med dirigent, 2 trumslagare samt en sopran. Inramat med ljus blev konserten en mäktig upplevelse. Staffan hade delat in didjeridu spelarna i 5 olika grupper beroende på tonart i resp didjeridu. En solist var uttagen i varje grupp. Att Göteborg numera ståtar med en av världens skickligaste didjeridu spelare Said Belhaj blev publiken varse om under hans solo prestation. Jublet visste inga gränser efter Said’s solo nr trots att låten ännu inte var avslutat skrek publiken i extas. Även Fredrik Claesson bjöd på ett fantastiskt solo nr. En video spelades in och förhoppningsvis kan vi publicera något stycke från den på hemsidan så småningom. Initiativ tagare och ide spruta till konserten var föreningens medlem Sten (Papa didg) Cederqvist.

På Lördagen forsatten konventet vid Frölunda torg där vi hyrt en konferenslokal. 18 personer hittade dit och vi diskuterade och spelade rytmer etc för varandra. Michael Hopsch ordförande i föreningen berättade om sin vistelse i Milingimbi Arnhem Land NT. Peo Flink medlem i föreningen berättade om sin tid i Australien 1964 – 71 då han bla arbetade som krokodil jägare. Sedan berättade Lars Wallin styrelse medlem i föreningen om den nyss avslutade didjeridu resan i Wugularr Community Arnhem land NT (Se separat reportage). Vi såg också på film med David Hudson. På Söndagen fortsattes det med att spelas didjeridu och man bytte erfarenheter med varandra. Vill gärna ha ännu fler deltagare vid vårt konvent 2002 och tar tacksamt emot tips om vad som önskas på dagschemat. Bilderna nedan är från soundchecken och är tagna av Peo Flink.Kategorier:DIDJERIDU, MUSIC, FRIENDS, STORIES...

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: